Zasilacze i akcesoria do urządzeń przeciwpożarowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami System Sygnalizacji Pożaru musi posiadać awaryjny system zasilania. Zasilacze do urządzeń przeciwpożarowych zapewniają w związku z tym ciągłość zasilania układu w razie utraty źródła zewnętrznego. Bardzo ważnym jest aby zasilacze do systemów ppoż były sprawne ponieważ ich awaria może doprowadzić do gigantycznych strat.

Jak wygląda zasilanie Systemu Sygnalizacji Pożaru?

Podstawowym źródłem zasilania dla Systemu Sygnalizacji Pożaru jest oczywiście sieć elektroenergetyczna, która dodatkowo powinna być wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia. Wynika to z faktu, że podczas pożaru często dochodzi do zaniku napięcia w sieci elektrycznej, jest to wynik awarii lub celowego jej odłączenia. Zasilacze do urządzeń przeciwpożarowych stanowią wsparci dla Systemu Sygnalizacji Pożaru w razie awarii sieci głównej.

Zgodnie z normą zasilacze do systemów ppoż powinny być w stanie utrzymać działanie systemu przez 72h od momentu utraty głównego zasilania. Zasilacze do urządzeń przeciwpożarowych muszą również umożliwić, aby system alarmowy, po jego uruchomieniu, działał co najmniej 30 minut. Jak więc widać odpowiednio dobrane zasilacze do systemów ppoż są niezbędne.

Jak dzielą się zasilacze do urządzeń przeciwpożarowych?

Pierwszy, podstawowy podział odejmuje podział na zasilacze do systemów ppoż zintegrowane oraz niezintegrowane. Zasilacze zintegrowane posiadają jedną obudowę z innym urządzeniem. Natomiast zasilacze do urządzeń przeciwpożarowych niezintegrowane mogą mieć wspólną obudowę, ale mogą również mieć obudowę oddzielną.

W kwestii obsługiwanych Systemów Sygnalizacji Pożaru wyróżniamy dwie klasy zasilaczy. W systemach, gdzie mamy dwa źródła zasilania używane są zasilacze do systemów ppoż klasy A, natomiast jeśli źródło jest tylko jedno to właściwym zasilaczem będzie zasilacz klasy B.

Zasilacze klasy A i B mogą również należeć do odpowiednich klas środowiskowych. Klasy takie są cztery. Zasilacze do urządzeń przeciwpożarowych są przydzielane do jednej z tych klas na podstawie tego w jakim środowisku oraz temperaturze mogą pracować oraz jakie są wymagania dotyczące ich obudowy.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>