Nadciśnienie tętnicze należy do najczęstszych powodów zgonów w Polsce i na świecie. Zwiększa się wówczas ryzyko wylewu, zawału serca, a nawet choroby nerek. Nie każdy jednak wie, że istnieją niefarmakologiczne sposoby, które mogą pomóc w walce z wysokim ciśnieniem.
Osoby, które wcześnie rozpoczną leczenie nie będą do końca życia potrzebować silnych leków, a także będą je mogły całkowicie odstawić i spróbować naturalnych sposobów. Jednym z tych sposobów są herbaty na nadciśnienie.
Odpowiednie zioła na nadciśnienie
Zioła potrafią być bardzo pomocne w walce z nadciśnieniem. Szczególnie polecane są osobom u których wysokie ciśnienie pojawia się podczas dużych emocji i stresu. Producenci herbat mają też w swojej ofercie różne mieszanki z wielu ziół, które mogą wspomóc terapię. Jakie herbaty na nadciśnienie można kupić? Oto kilka z nich:
- Jemioła – jest to roślina, która zawiera substancje regulującą metabolizm organizmu, bardzo dobrze wpływa na krążenie i serce. Nie tylko wspomaga obniżanie podwyższonego ciśnienia, ale też podwyższa ciśnienie, kiedy jest zbyt niskie. Jemioła stosowana jest także podczas leczenia miażdżycy.
- Głóg – to popularna roślina lecznicza w Polsce. Chroni serce i normuje ciśnienie krwi dzięki zawartości flawonoidów i procyjanidynów. Głóg polecany jest dla osób rozdrażnionych, z nadmierną pobudliwością i cierpiących na bezsenność. Składniki do sporządzania naparu znajdują się nie tylko w owocach, ale także liściach i kwiatach głogu.
- Ruta – posiada wiele substancji jak alkaloidy, które korzystnie wspomagają leczenie nadciśnienia. Działają uspokajająco oraz rozkurczowo. Na rutę powinny jednak uważać kobiety w ciąży i podczas miesiączki, gdyż ta roślina może nasilić krwawienia.
- Serdecznik – zioło to stosuje się jako lek uspokajający i na problemy z sercem. Najbardziej polecany jest osobom starszym, którzy cierpią na schorzenia naczyniowo-sercowe jak np. przyspieszone bicie serca. Warto też pić napar z serdecznika przy nadmiernej pobudliwości i zaburzeniach snu.
- Mniszek lekarski – ma korzystny wpływ na wiele narządów wewnętrznych. W roślinie znajduje się substancja o nazwie mannitol, która obniża ciśnienie krwi i chroni serce. Działa także moczopędnie oraz pomaga w pozbyciu się nadmiaru sodu.
Naturalne preparaty na nadciśnienie
Zioła mogą wspomóc leki, a nawet całkowicie je zastąpić jeśli odpowiednio wcześniej wykryjemy chorobę, lub nadciśnienie nie jest zbyt wysokie. Zanim jednak zdecydujemy się na herbaty na nadciśnienie należy skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że będą dla nas bezpiecznie.