Jak przechowywać mleko matki?

Matki karmiące szukają sposobów na odpowiednie przechowywanie mleka. Pojemnik przeznaczony do tego celu powinien być zrobiony z materiału, który jest dopuszczony do kontaktu z żywością. Dzięki temu możesz liczyć na bezpieczne przechowywania odciągniętego mleka.

Prawidłowe przechowywanie mleka matki

Odciąganie kobiecego pokarmu jest bardzo przydatne i sprawdza się w wielu okolicznościach. Jednakże nie oznacza to, że mleko może być przechowywane w dowolnym terminie. W zależności od warunków przechowywania mleko można trzymać w specjalnych workach od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

przechowywanie mleka matki

Jak przechowywać świeżo odciągnięty pokarm?

Świeże mleko kobiece przechowywane w pokojowej temperaturze może być podane maluchowi najpóźniej 4 godziny od pobrania. Co więcej, czas ten może ulec wydłużeniu do 6 lub 8 godzin. Niestety po upływie tego czasu pokarmu nie należy podawać maluszkowi. Przechowywanie mleka matki odbywa się w specjalnych torebkach do przechowywania pokarmu, które mają odpowiednie wkładki chłodzące.

W torbie tej temperatura utrzymuje się do 15 stopni Celsjusza. W taki sposób pokarm można przechowywać do 24 godzin. Pamiętaj także o tym, że świeży pokarm kobiecy może być trzymany w lodówce przez 6 dni w temperaturze na poziomie od 2 do 4 stopni Celsjusza. Pokarmu z mlekiem kobiecym nie trzymaj też na drzwiczkach. Jest to ważne, ponieważ właśnie tam panuje najwyższa temperatura. Pokarm najlepiej staraj się przechowywać na środkowych lub dolnych półkach. Przechowywanie mleka w zamrażarce w temperaturze poniżej 18 stopni Celsjusza można podać dziecku nawet po upływie 6 miesięcy po odciągnięciu.

Jak należy postępować z pokarmem rozmrożonym?

Inaczej należy postępować z pokarmem rozmrożonym. Takie mleko możesz przechowywać w temperaturze pokojowej najdłużej przez 4 godziny. Gdy mleko całkowicie ulegnie rozmrożeniu, możesz go jeszcze przechowywać w lodówce przez następne 24 godziny.

Gdy trzymasz pokarm w torebkach termicznych mających wkładki chłodzące, możesz go przechowywać przez 4 godziny od rozmrożenia. Istotną kwestią jest to, że absolutnie nie należy ponownie zamrażać pokarmu, który wcześniej został rozmrożony.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>