Wiele osób twierdzi, że problemy przy zakupie auta z zagranicy często zaczynają się dopiero w rodzimym Wydziale Komunikacji, gdy pani z okienka informuje nas o braku niezbędnych dokumentów potrzebnych do zarejestrowania samochodu. Niestety, całkiem liczna jest grupa kupców z podobnymi doświadczeniami. Przykrych niespodzianek można uniknąć sprawdzając niezbędne dokumenty przy zakupie auta z Niemiec.
Jak kupić samochód z Niemiec?
Najważniejszym elementem przy zakupie samochodu w Niemczech jest oczywiście karta pojazdu, która zawiera najważniejsze informacje na temat pojazdu oraz jego historii. Jeśli sprzedawca nie dysponuje takim dokumentem, powinniśmy zrezygnować z dalszych rozmów na temat sfinalizowania zakupu. To zapowiedź poważnych problemów. Wielu ekspertów udzielających rad na temat tego jak kupić samochód z Niemiec przestrzega, że komplet dokumentów to absolutne minimum o które należy zadbać.
Jeśli w tym względzie wszystko jest w porządku, podpisujemy umowę. Pamiętajmy, aby na umowie kupna-sprzedaży zweryfikować, czy sprzedawca podał faktyczne dane osobowe właściciela pojazdu. W innym razie, możemy mieć spore problemy z zarejestrowaniem samochodu w Polsce.
Jak sprowadzić auto z Niemiec?
Część formalności będziemy musieli załatwić jeszcze u naszych zachodnich sąsiadów. Przede wszystkim, zakup samochodu z Niemiec obliguje nas do wyrejestrowania tablicy w tamtejszym Wydziale Komunikacji. Jeśli chcemy wrócić zakupionym autem do domu, musimy również zapłacić za 5-dniowe tablice oraz wykupić tymczasowe ubezpieczenie. Eksperci w dziedzinie tego jak sprowadzić auto z Niemiec podpowiadają, by ubezpieczenie zakupić przy granicy, gdzie jest taniej.
Dokumenty do wydziału komunikacji w Polsce
Czas na załatwienie formalności z naszym wydziałem komunikacji. Jeśli kupno samochodu z Niemiec przeprowadziliśmy według właściwych procedur, wystarczy jedynie skompletować dokumenty. Musimy ze sobą zabrać kartę pojazdu, dowód własności, przetłumaczone dokumenty pojazdu, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego, potwierdzenie zapłaty akcyzy, a także tymczasowe tablice rejestracyjne lub oświadczenie o braku tablic, gdy sprowadziliśmy auto bez nich.
Więcej informacji przeczytasz: https://autoagent.pl/sprowadzanie-auta-z-niemiec-koszty-i-formalnosci/