Co warto wiedzieć o odmianie Bobik Bobas

Poważnym problemem w uprawie bobu i bobiku są schorzenia takie jak askochytoza bobiku. To choroba o podłożu grzybowym, porażająca liście, łodygi, a w końcu również strąki i nasiona. Bobik Bobas jest na ten problem odporny, co w połączeniu z wysoką plennością czyni go odmianą godną polecenia w uprawie. Odmiana ta należy do wysokich roślin (około 130 cm), o sztywnych łodygach odpornych na wyleganie.

Bobik Bobas – wymagania

Jako przedplon mogą być stosowane różne gatunki roślin, jednak w celu uzyskania dobrego wzrostu i wysokiego plonu nasion, bobik Bobas nie powinien być uprawiany przez kilka lat po innych roślinach motylkowych. On sam z kolei jest doskonałym śródplonem dla zbóż z uwagi na swoje właściwości fitosanitarne.

Bobik wymaga gleb zwięzłych i żyznych, o odczynie możliwie zbliżonym do obojętnego. Posiada duże wymagania wodne; z tego względu obsiewane nim gleby powinny mieć wysoką kulturę i dobrą wilgotność. Nasiona bobiku Bobas powinny być wysiewane możliwie najwcześniej, gdy tylko pozwala na to stan gleby.

nasiona

Nawozy i środki ochrony roślin

Przedsiewnie konieczne jest zastosowanie nawozów fosforowych i potasowych (optymalne dawkowanie to 80-100 kg P2O5/ha i 100-120kg K2O/ha) oraz dawki startowej nawozu azotowego. Zalecana ilość to 20-30kg/ha.Podobnie jak w przypadku grochu, po siewie należy zastosować środku zapobiegające rozwojowi chwastów. Kolejna tura przypada na okres, gdy siewki mają około 5-10 cm wysokości. Wtedy dedykowane preparaty należy zastosować dwukrotnie, w odstępach od 7 do 10 dni.

W okresie zawiązywania strąków niezbędne jest także przeprowadzenie zabiegów zwalczania strąkowca fasolowego, będącego głównym szkodnikiem upraw roślin motylkowatych. Należy przy tym zwrócić uwagę, by stosowane insektycydy były nieszkodliwe dla pszczół. Zbiór bobiku odbywa się podobnie jak w przypadku grochu, za pomocą kombajnów o specjalnie wyregulowanych zespołach. Nasiona bobiku Bobas zbierane są jednofazowo. Jeżeli w okresie zbioru występują obfite opady, przedtem należy rośliny poddać zabiegowi deksykacji.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>