Bezpieczne zakupy w internetowych aptekach – nie tylko w Szczecinie

Konsumenci, w odpowiedzi na swój codzienny pośpiech otrzymali w profesjonalne apteki internetowe. Dzięki nim możemy uniknąć stania w długich kolejkach, znaleźć najlepszą cenowo ofertę, a nawet, w ostatnich czasach przeprowadzić badanie online z lekarzem i zrealizować receptę.

Apteka internetowa prowadzona przez farmaceutę

Nie jest to jednak typowy sklep internetowy i nie każdy może taką aptekę prowadzić. Aby powstała apteka internetowa potrzebny jest farmaceuta lub technik farmaceutyczny do jej prowadzenia, dodatkowo sprzedaż leków online może prowadzić apteka stacjonarna, posiadająca specjalne zezwolenie Inspekcji Farmaceutycznej.

Zatem punkty te nie różnią się od tradycyjnych aptek, są to tradycyjne apteki takie, jakie znamy, które jednak zdecydowały się na poszerzenie swojej działalności o sklep internetowy.

apteka-internetowa

Sprzedaż produktów farmaceutycznych

W miejscu, w którym prowadzona jest sprzedaż produktów farmaceutycznych online, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. Po pierwsze, konieczna jest wydzielona specjalna strefa do przygotowywania leków do wysyłki.

Z kolei w tym pomieszczeniu specjalny stolik przeznaczony do przygotowania paczek, szafa do magazynowania kartonów i podest przeznaczony na gotowe do wysyłki paczki.

 

Każde opakowanie produktu leczniczego powinno być oznaczone danymi apteki, która go wysyła. Wszystkie wysyłane produkty podlegają ewidencji elektronicznej. Dodatkowo leki powinny być doskonale zabezpieczone przed jakimkolwiek uszkodzeniem, zanieczyszczeniem, wilgocią, szkodliwym światłem, być przechowywane w odpowiedniej temperaturze z dala od poza farmaceutycznych towarów.

Leki kupowane przez internet

Bardzo ważne również jest to, aby żadna nieupoważniona osoba nie dostała się do środka transportu z produktami leczniczymi. Może się Państwu wydawać dziwne, ale nie wszystkie apteki online są legalne. Dlatego należy sprawdzać miejsce, z którego zamawiamy specyfiki. Na legalnie prowadzonych sklepach online z lekami powinien widnieć znaczek białego krzyża na tle pasków w kolorach zieleni i szarości.

Symbol jest w rzeczywistości linkiem, po kliknięciu, w który przenosimy się na stronę Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Tam przeczytamy dane apteki. Proszę o tym pamiętać, pomoże to uniknąć przykrych sytuacji, takich jak: kupno leku niewiadomego pochodzenia, przedawkowanie czy zakup produktu szkodliwego, a także tych nielegalnych.

W razie kontaktu z lekarzem online i zamawiania recept sytuacja jest równie poważna. Jeżeli podczas zakupów leków online coś wzbudzi Państwa niepokój, radzimy udać się apteki stacjonarnej, z pewnością będzie to bezpieczniejsze.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>